Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /classes/Stat.php on line 7
muzyka.mysliwska.pl
Polski Związek Łowiecki powrót na stronę główną
XVII Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego”
XIII Ogólnopolski Konkurs Muzyki Myśliwskiej


Mistrz Polski - Karol Kroskowski

Solowym Mistrzem Polski w roku 2009 został

Karol Kroskowski

Reprezentant
Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi
oraz Rodzinnego Zespołu
Sygnalistów Myśliwskich
„ŻURAWIE” z Kościerzyny

 

Karol Kroskowski, reprezentujący Zespół Szkół Leśnych w Tucholi oraz Rodzinny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Żurawie w Kościerzynie zdobył już po raz  drugi Mistrza Polski w kategorii solistów na XIV Ogólnopolskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego” w Olsztynie w 2009 roku. Rok wcześniej na „Rogu Wojskiego” w Warcinie  również okazał się najlepszym sygnalistą Polski. Jego przygoda z myśliwskim rogiem zaczęła się w 1997 roku, kiedy po raz pierwszy pojechał na konkurs do Przechlewa jako obserwator. Zafascynowany występem Rodzinnego Zespołu Bażant  z Chrzypska Wielkiego i muzycznym umiejętnościom swoich rówieśników, czyli Oli, Szymona i Marcina Wylegałów, postanowił rozpocząć naukę gry na rogu i spróbować dorównać ich umiejętnościom. Tę trafną decyzję Karola wspierał jego ojciec, Kazimierz, udzielając mu pierwszych lekcji.

Karol Kroskowski  rozpoczął swoje występy konkursowe od klasy „D”. Był to rok 2000. Pierwszy sukces odniósł na „Rogu Wojskiego” w Wałbrzychu w 2002 r. zwyciężając w klasie „C”. Rok później na Ogólnopolskim Konkursie Sygnalistów w Pszczynie ponownie zostaje mistrzem tej klasy. Od 2003 r. bierze udział w konkursach i przeglądach regionalnych w klasie „B”, których ukoronowaniem było zwycięstwo w „Rogu Wojskiego” w Ciechocinku. W 2006 r. na ogólnopolskim konkursie w Kwidzynie zajmuje II miejsce w klasie „B” i rozpoczyna występy w klasie „A”. W tymże roku podejmuje naukę w ZSL w Tucholi i kontynuuje naukę gry ma rogu pod okiem Piotra Grzywacza. Zostaje członkiem Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Lasów Państwowych prowadzonej przez Mirosława Pałczyńskiego. W 2007 r., w konkursie ogólnopolskim w Goraju zostaje zwycięzcą w klasie „B”. Na przestrzeni tego roku bierze udział w 11 regionalnych konkursach zdobywają w klasie „A” aż dziewięciokrotnie tytuł mistrzowski.  W roku 2008 przywozi z konkursów w Przechlewie i Barwicach główne nagrody. Ukoronowaniem dotychczasowych startów jest zwycięstwo w klasie „A” na „Rogu Wojskiego” w Warcinie i zdobycie tytułu Solowego Mistrza Polski 2008 r. Swój wielki sukces przypieczętowuje wygraniem klasy mistrzowskiej we wszystkich siedmiu konkursach, w których brał udział już po „Rogu Wojskiego”. Potwierdził tym samym, że należy do najlepszych polskich sygnalistów, a najwyższa punktacja otrzymywana od jurorów nie była przypadkowa. W ocenie Karola najlepszym „nauczycielem” był i jest coroczny udział w wielu konkursach regionalnych. Bywało, że w ciągu roku brał udział aż w 11 konkursach. W ten sposób nie tylko „budował formę”, ale przede wszystkim wypracowywał umiejętność koncentracji, wyciszenia i opanowania tremy. Od 2002 r., wraz z ojcem Kazimierzem, tworzą Zespół Rodzinny „Żurawie”, który propaguje muzykę myśliwską w kołach łowieckich Pomorza. W listopadzie 2008 r. , w uznaniu za zasługi za pracę włożoną w popularyzację muzycznej kultury łowieckiej na ziemi pomorskiej, Rada Okręgowa PZŁ w Gdańsku przyznała Karolowi Kroskowskiemu medal „Za zasługi dla Łowiectwa Pomorskiego”.

Rok 2009 rozpoczął się udziałem w XIII Krajowym Przeglądzie Sygnałów, Wiersza i Piosenki Myśliwskiej w Przechlewie i kolejnym zdobyciem pierwszego miejsca w klasie „A”.  Napięty w tym roku kalendarz koncertów Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej LP, której Karol jest członkiem, uniemożliwił mu udział w wielu regionalnych konkursach, dlatego też obronienie tytułu Mistrza Polski na XIV Ogólnopolskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego” w Olsztynie było miłą niespodzianką  i kolejnym wielkim sukcesem. Przynależność do grona najlepszych polskich sygnalistów potwierdził wywalczeniem I miejsca na Konkursie Kujawsko-Pomorskim w Tucholi, II miejsca na VII Mazowieckim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich w Radzyminie oraz I miejscem w Międzynarodowym Festiwalu Sygnalistów Myśliwskich w Brodnicy. Osiągnięcia na najwyższym szczeblu sygnalistki, a także kilkuletnie uświetnianie swą grą  polowań, mszy hubertowskich oraz różnych uroczystości łowieckich docenione zostały przez Okręgową Radę Łowiecką w Bydgoszczy, która przyznała Karolowi Kroskowskiemu medal „Za zasługi dla łowiectwa Bydgoskiego”. Na to wspaniałe pasmo sukcesów złożyła się nie tylko ciężka praca Karola, ale również wielki wysiłek nauczycieli: Antoniego Wenckiego z Kościerzyny, Mirosława Pałczyńskiego i Piotra Grzywacza z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi, za co należą im się bardzo serdeczne podziękowania. Przed Karolem matura i starania o przyjęcie na studia. Należy mieć nadzieję, że jeszcze zobaczymy go w składzie jednego z najlepszych polskich zespołów, a być może stanie również na podium najlepiej grających  polskich solistów.


Dwukrotny Mistrz Polski w towarzystwie Lecha Wałęsy

Karol Kroskowski podczas koncertu finałowego - Róg Wojskiego – Olsztyn 2009,
Amfiteatr im. Cz. Niemena. (Fot. A. Wierzbieniec)

Czas wykonania: 0.049 sekund